Poprzedni temat «» Następny temat
zegarki HEQ
Autor Wiadomość
sergserg
[Usunięty]

 #31  Wysłany: 2010-09-10, 12:29   

Heniek Pogromca napisał/a:
Sprawdze najpozniej w poniedzialek.Chociaz zegarek imho jest watpliwej urody (-;


Ale za to kosztuje 300zł :)
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #32  Wysłany: 2010-10-04, 19:08   

Byłem ciekawy, czy jest coś z WUSowej definicji HEQ w zegarkach formatu diver, dzięki poszukiwaniom, w których pomocny okazał się katalog Seiko 2009/2010 znalazłem jeden rodzynek:

Seiko SBCM023
cal. 8F35
dokładność wyrażona maksymalną roczną odchyłką +-20s/rok (czyli średnio 0.055 sekundy na dzień, więc także w zgodzie z COSC)









ma Perpetual Calendar (raczej wymagany przy HEQ z datownikiem),
zasilanie bateryjne (można by rzec, klasyczne :) ),
indeksy piknie zgrane z sekundnikiem
nie za duży, nie za mały, nie za ciężki, taki akuratny :)
 
 
TowRoupas 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 2139
Skąd: Warszawa
 #33  Wysłany: 2010-10-04, 19:26   

Najbardziej mi się podoba z HEQów ;)
Gratuluję :)
_________________
Marcin


-----------------------------------------------------------
G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #34  Wysłany: 2010-10-04, 19:38   

Dzięki. Założyłem na łapę po kilkudniowym nakręcaniu 200g Prospexa Kinetica, ten HEQ ma 140g i nie czuję zegarka :)
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #35  Wysłany: 2010-10-04, 20:14   

Super ! i już Cię nienawidzę
_________________

 
 
Spinner 
burak i melepeta



Pomógł: 25 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 7497
Skąd: Zielona Góra
 #36  Wysłany: 2010-10-04, 20:16   

Noooo - a ile to kosztuje i jakie ma wymiary?
 
 
corten 
Ryżowy Długiego Marszu


Pomógł: 4 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 963
Skąd: Gdańsk
 #37  Wysłany: 2010-10-04, 21:08   

a to nie taki SKX007 na elektronicznych sterydach ?
 
 
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #38  Wysłany: 2010-10-04, 21:09   

Fajny i podłączam się do pytania Spinnera.
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #39  Wysłany: 2010-10-04, 21:41   

Spinner napisał/a:
Noooo - a ile to kosztuje i jakie ma wymiary?


Chino, Seiya - niecałe $300
w PL - niecałe 1600zł

weight 140g
thick 12.0mm
diameter 38mm

corten napisał/a:
a to nie taki SKX007 na elektronicznych sterydach ?


wielce podobny, ale ciut mniejszy i bez dnia tygodnia
Ostatnio zmieniony przez sergserg 2010-10-04, 21:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Maxio



Pomógł: 28 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 11565
Skąd: Zielona Góra
 #40  Wysłany: 2010-10-04, 21:52   

...sianem się wypchaj (choć nie lubię kwarocoków)
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #41  Wysłany: 2010-10-16, 20:08   

W sumie to wątek o HEQ powinien gdzieś na początku mieć definicję które z zegarków kwarcowych należy traktować jako te bardziej ciekawe. Bo może nie za szczęśliwie opisałem temat, stawiając znak równości między HEQ a zegarkami kwarcowymi z termokompensacją taktowania rezonatora kwarcowego (oznaczane w skrócie jako TC).

Otóż za mądrzejszymi ode mnie (a za takich uważam ludzi zgrupowanych wokół podforum HEQ na WUSie) do grupy topowych zegarków kwarcowych można zaliczyć zegarek kwarcowy, który:

1. wykazuje bardzo wysoką dokładność mierzenia czasu, określaną odchyłką roczną wynoszącą kilka-kilkanaście sekund - taką dokładność osiągają mechanizmy z termokompensacją (o których w tym wątku od początku jest mowa)

2. jeśli zegarki nie mieszczą się do grupy 1-wszej, to nadal mogą być uważane za topowe, jeśli ich mechanizmy plasują się wysoko na drabince osiągnięć "myśli kwarcowej", a do takich należą (cytuję za WUSem): szwajcarskie autokwarce, spring drive'y od Seiko, Jaeger LeCoultre mecha-kwarce. Czyli konstrukcje odbiegające od "klasycznych sposobów kwarcowych". Osobiście obniżyłbym tą poprzeczkę i umieścił gdzieś w połowie tej drogi takie konstrukcje o walorze unikalnym jak Citizenowy Eco-Drive Duo - nie produkowany już kaliber, który miał dwojakie źródło zasilania: panel solarny i "kinetic". Zegarków tych nie ma już wiele i samo to czyni je lekko wyjątkowymi :)

3. kolejna podgrupa to zegarki kwarcowe wybitnych marek (Patek, itd.) - ze względu na swoje pięknie wykończone mechanizmy (często dekiel wyposażony w szkiełko, żeby pokazać wykończenia i "szlify")

4. w końcu, ostatnia podgrupa, to piękne zegarki z zaawansowanymi mechanizmami, w liniach takich jak Campanola Citizena, Node od Seiko, czy w końcu linia Oceanus od Casio. Od siebie dorzuciłbym tutaj Seiko Brightz'y, które nie dość, że pięknie wykonane, to zaawansowane kalibry (w sensie elektronicznym) oraz wysokiej jakości materiały. Wskazówki z dbałością zgrane z indeksami, autopozycjonowanie wskazówek, które samo dba o odpowiedni wizerunek estetyczny zegarka, na deklu szkiełko szafirowe z ukrytym pod nim pięknym rysunkiem.


Tak zupełnie dodatkowo, fotka kalibru 8J55 w Grand Seiko, bo ładnie to wygląda i sam byłem zaskoczony dbałością o zakryte przecież wnętrze:
Ostatnio zmieniony przez sergserg 2010-10-16, 20:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #42  Wysłany: 2011-03-10, 00:47   

Wracam po przerwie do tematu HEQ. W połowie zeszłego roku udało mi się upolować 2 zegarki Citizena na jednym z lepszych kalibrów termokompensacyjnych czyli E510 (już nie produkowanym). Obydwa z linii Exceed. Przy okazji pogłębiania wiedzy wyczytałem wtedy na WUSie, że było kilka modeli na tym kalibrze w linii Attesa, ale bez szczegółów (czyli nazw tych modeli). Polowałem, szukałem, grzebałem i ... jest.
Przedstawiam model Attesa ATH53-2543 (jedna z 3 kolorystyk)





symbol linii na zapince


tutaj lekko podgrzane do świecenia indeksy


kaliber E510: Eco-Drive, "niezależna godzina", dokładność - max odchyłka 10s/rok
tytan Duratect, szkło szafirowe
branzoleta niezdejmowana, z arcywygodną regulacją beznarzędziową obwodu (przy zapince wciska się zwolnienia blokady i można przesunąć zamocowanie bransolety na 3 sposoby) - patent linii Attesa
WR10
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #43  Wysłany: 2011-03-10, 09:37   

Bardzo ładny garniturowiec , a wskazówki wręcz przykuwają wzrok .
Przy takich odchyłkach rocznych ten zegarek jest bezobsługowy .
_________________

 
 
wahin 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 10766
Skąd: Koszalin
 #44  Wysłany: 2011-03-11, 07:32   

Rudolf napisał/a:
Przy takich odchyłkach rocznych ten zegarek jest bezobsługowy .


Koszmar senny zegarmistrzów ;)
_________________
Don Mati FCI - Hodowla bokserów, buldogów francuskich i mopsów
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #45  Wysłany: 2011-03-11, 10:31   

W takich zegarkach bardziej chodzi o namiastkę doskonałości przedmiotu do wskazywania czasu - kalibry HEQ lądują zwykle w najbardziej prestiżowych liniach i faktycznie w przeważającej większości to garniturowce. Ten nurek z góry strony jest jednym z nielicznych wyjątków. No i aktualnie Bulova Precisionist jest takim nowym podejściem do HEQ - w bardzo atrakcyjnych kształtach.
Ostatnio zmieniony przez sergserg 2011-03-11, 10:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum