Poprzedni temat «» Następny temat
zegarki HEQ
Autor Wiadomość
sergserg
[Usunięty]

 #1  Wysłany: 2010-09-06, 12:28   zegarki HEQ

Tytułem krótkiego wstępu: zegarki HEQ (high end quartz) to zegarki kwarcowe, które bardzo precyzyjnie mierzą czas. Bez "zewnętrznej pomocy" (czyli synchronizacji czasu z nadajnikami wzorców radiowych), wykorzystując termokompensację (w skrócie TC) w celu zniwelowania niedoskonałości oscylatora kwarcowego w efekcie zmian temperatury.
Tak jak standardowe zegarki kwarcowe mają dokładność mierzenia czasu określaną maksymalną odchyłką +-20s/miesiąc (a te lepsze +-15s/miesiąc), tak zegarki HEQ "odchylają się" o parę sekund na rok.
Metoda na taką dokładność polega w dużym skrócie na określeniu w zegarku aktualnej dewiacji oscylatora kwarcowego (np. przez pomiar temperatury jego pracy) i odpowiednim uzupełnieniu generowanych przez niego cykli tak, żeby nadal sekunda była sekundą.
Więcej w temacie postaram się opisać w postaci oddzielnego artykułu, a teraz jeden z zegarków HEQ, konstrukcja Citizena EBJ74-2823



Kaliber G530 (niestety, Citizen skasował "za tanie" kalibry E510/E410 i 0330, wrzucając swoje zegarki HEQ na wyższą/droższą półkę), Eco-Drive, dokładność +-10s/rok, jak widać bez okienka daty i perpetuala. Fenomenalna jest grubość zegarka wynosząca 5.6mm.

W linii Exceed są jeszcze dwa podobne modele:

EBJ74-2821


oraz EBJ74-2822


Kilka moich fotek:










Pomimo niewielkiej średnicy zegarka (34mm bez koronki) prezentuje i nosi się świetnie - ze względu na jego płaskość i prosty rysunek na tarczy.
Zegarek raczej do marynarki/garnituru/koszuli, niż na "codzienną rękę". Choć bywają i HEQ pod postacią nurka (co być może za niedługo pokażę).
Ostatnio zmieniony przez sergserg 2010-09-06, 12:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maro66 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 6 razy
Wiek: 50
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 3493
Skąd: Rzeszów
 #2  Wysłany: 2010-09-06, 12:33   

A jakie ceny są tych HEQ?
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #3  Wysłany: 2010-09-06, 12:47   

Maro66 napisał/a:
A jakie ceny są tych HEQ?


Najkorzystniej "upolować" na rynku wtórnym HEQ Citizena na kalibrze E510 (damska wersja to E410) - kaliber ma perpetual i okienko daty, zasilany Eco-Drive'm. Zegarki na takich kalibrach pojawiały się w liniach Exceed i Attesa (o tym drugim tylko czytałem, ale nie spotkałem się z żadnym modelem)
Fotka przedstawiająca kilka zegarków na tym kalibrze:


Modele (od lewej): EBJ74-1742 (udało mi się ten nabyć i mam w swojej kolekcji), EBJ74-1611 i EBG75-1611 (damski, na kalibrze E410).

Oprócz tego można szukać Citizena bateryjkowego na kalibrze 0330, także bateryjkowe Seiko na kalibrze 8F56 (i chyba też 8F32) - chyba w linii Seiko Spirit coś można znaleźć. Z tym że pobór prądu w zegarkach HEQ jest większy (trzeba zasilić układ kompensacyjny) co wyczerpuje baterię szybciej niż w "klasycznym" kwarcu, więc wg mnie zasilanie światełkiem jest idealnym rozwiązaniem.

Nowe zegarki HEQ zaczynają się w okolicach $1000. Standardowo - "japończyki" tańsze, "szwajcary" - droższe.
 
 
Maro66 
Właściciel Kilku Fabryk Ryżu


Pomógł: 6 razy
Wiek: 50
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 3493
Skąd: Rzeszów
 #4  Wysłany: 2010-09-06, 13:00   

Fajne, ale myślałem, że są trochę tańsze. W sumie nowa Certina kwarcowa ze stoperem i oczywiście certyfikatem chronometru kosztuje jakieś 3800 zł. Oczywiście można ponegocjować.
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #5  Wysłany: 2010-09-06, 13:15   

Maro66 napisał/a:
Fajne, ale myślałem, że są trochę tańsze. W sumie nowa Certina kwarcowa ze stoperem i oczywiście certyfikatem chronometru kosztuje jakieś 3800 zł. Oczywiście można ponegocjować.


Używany w dobrym stanie można pewnie namierzyć za $500. Ponieważ są to zwykle zegarki lepszej jakości jeśli idzie o materiały i wykonanie - to wyglądają nawet po okresie użytkowania bardzo dobrze.
Za swojego Exceed'a EBJ74-1742 zapłaciłem niecałe $500. A czasem są pewnie i lepsze okazje, ale ogólnie na rynku trafiają się tylko pojedyncze sztuki i po prostu trzeba polować.

To mój EBJ74-1742 (tytanowy)
Ostatnio zmieniony przez sergserg 2010-09-06, 13:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #6  Wysłany: 2010-09-06, 13:50   

Ładne sztuki i w dodatku dokładne :)
sergserg napisał/a:

Metoda na taką dokładność polega w dużym skrócie na określeniu w zegarku aktualnej dewiacji oscylatora kwarcowego

ciekawy skrót myślowy


P.S Serg zalewaj to podforum takimi wiadomościami to bardzo ciekawe .
_________________

 
 
Janek 
Ojciec Założyciel
Chilloucik


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 5768
Skąd: ta Pani tutaj?
 #7  Wysłany: 2010-09-06, 13:59   

Serg,cos czuje,ze bedziesz glownym dostawca informacji o kwarcach na tym forum (-;
Swietny zegarek,pogratulowac (-;
_________________
"Let's plot log against log. It's a physicist's favourite plot, since everything looks straight... "
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #8  Wysłany: 2010-09-06, 14:00   

Czarna magia :mrgreen: :razz: :wink:
_________________
 
 
TowRoupas 
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 2139
Skąd: Warszawa
 #9  Wysłany: 2010-09-06, 14:05   

Zegarki spoko nie mniej 1000 $ bym za nie nie dał... Widocznie jestem zbyt wielkim estetą - patrze na wygląd a tu się chyba zgodzicie, że nie ma fajerwerków ;)
Jednak człowiek się uczy całe życie bo jakbym zobaczył takiego na bazarku to stwierdziłbym że to zegarek pokroju najtańszych seiko 5 :)
Ważne że właścicielowi się podoba ;)
_________________
Marcin


-----------------------------------------------------------
G. Gerlach - polskie zegarki
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #10  Wysłany: 2010-09-06, 14:59   

TowRoupas, te pokazane zegarki są garniturowcami, więc rozmiar niewielki (tradycyjne ~38mm) i nie ma wodotrysków na tarczy. Natomiast precyzja ich wykonania, materiały - wszystko co najlepsiejsze. Sekundnik idealnie zgrany z indeksami.
Trzeba też zrobić dobrą fotkę, która to pokaże, np. taką :)


Nie zetknąłem się z zegarkami z chronometrem i HEQ, natomiast znalazłem diverka HEQ:

Seiko Prospex SBCM023, dokładność +-20s/rok, kaliber 8F35 , na oczy nie widziałem, ale paru userów pisało, że wskazówki idealnie zgrane z indeksami (zegarek nie tani, więc wypadałoby :) )
można dostać w PL za ok. 1600zł
bateryjkowy, ale podaje się 8 lat na jednej baterii

Poza tym nie ma co się oszukiwać, tylko standardowe kwarce są tanie (w miarę). Wszystko co jest "extra" - kosztuje extra. Aktualnie nawet u Japończyków zegarki HEQ pojawiają się głównie w najdroższych liniach: "The Citizen" (vel Chronomaster) u Citizena i w Grand Seiko u Seiko.
Ostatnio zmieniony przez sergserg 2010-09-06, 15:06, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
sergserg
[Usunięty]

 #11  Wysłany: 2010-09-06, 15:29   

Maro66 napisał/a:
Fajne, ale myślałem, że są trochę tańsze. W sumie nowa Certina kwarcowa ze stoperem i oczywiście certyfikatem chronometru kosztuje jakieś 3800 zł. Oczywiście można ponegocjować.


Tak na szybko znalazłem info o jednej Certinie HEQ z chronometrem:


Certina DS Master, kaliber ETA 251.233

ma małą sekundę, bez podziałek, więc ciężko będzie wyczuć dokładność :) (o ile to na dole to jest sekunda, bo są też dwie duże wskazówki?)
Ostatnio zmieniony przez sergserg 2010-09-06, 15:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Janek 
Ojciec Założyciel
Chilloucik


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 5768
Skąd: ta Pani tutaj?
 #12  Wysłany: 2010-09-06, 15:48   

Serg,a jak z Seiko SuperQuartz(SQ)?To tez HEQ?
_________________
"Let's plot log against log. It's a physicist's favourite plot, since everything looks straight... "
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #13  Wysłany: 2010-09-06, 16:01   

Heniek Pogromca napisał/a:
Serg,a jak z Seiko SuperQuartz(SQ)?To tez HEQ?

raczej nie
_________________

 
 
sergserg
[Usunięty]

 #14  Wysłany: 2010-09-06, 18:32   

hotwax napisał/a:
Heniek Pogromca napisał/a:
Serg,a jak z Seiko SuperQuartz(SQ)?To tez HEQ?

raczej nie


Jeśli masz na myśli Seiko SQ Twin Quartz, to raczej tak. W zegarku są dwa oscylatory kwarcowe, na podstawie różnicy w ich charakterystykach (różnicy w drganiach pomiędzy nimi w efekcie zmiany temperatury) jest wyliczana korekta. Przy codziennym noszeniu przez 8h maksymalna odchyłka wynosi +-20s/rok.
Z tego, co znalazłem na WUSie, chodzi o kalibry Seiko 9923A i 9442A/9443A (w przypadku tego drugiego kalibru są dwa oscylatory na różne częstotliwości: standardowe 32kHz i 40kHz, w pierwszym kalibrze - obydwa na 32kHz)
 
 
Rudolf 



Pomógł: 112 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 37156
Skąd: Bone China
 #15  Wysłany: 2010-09-06, 18:59   

Wiekszość popularnych modeli z SQ to zwykłe kwarce oprócz tych które podał Serg
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum