Poprzedni temat «» Następny temat
Luma
Autor Wiadomość
baro 
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 231
Skąd: Francja
 #1  Wysłany: 2018-07-28, 00:38   Luma

Panowie, z czym najlepiej mieszać proszek do lumy? Kupiłem takowy superluminowa bodajże tylko nie wiem dokładnie z czym to wymieszać, żeby pomalować dolną cześć tarczy sandwich, tak by nie wyszło za grubo. Dodatkowo jak dodać jakiś efekt, żeby nie było na biało tylko np. vintage pomarańczowo/żółto? Myślałem żeby dodać sporą ilość proszku do lakieru modelarskiego i nożykiem zeskrobać rysik z kredki lub skrobanka farbki wodnej (pomarańcz/żółć), wymieszać porządnie i nałożyć pędzelkiem. Tylko boję się że wyjdzie grubo i po złączeniu obydwu tarcz w jedną będą problemy ze wskazami.
Kiedyś w akrylowej białej mieszałem proszek z allegro i efekt był słaby, w żółtej nie było wcale, a warstwa akrylu była dość gruba i problem montażowy później.
Wiem, że na forum już sporo o lumie było, ale może ktoś cierpliwy jeszcze raz jak debilowi wyjaśni. Dzięki :)
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #2  Wysłany: 2018-07-28, 12:11   

Chodzi o to, że pigmenty w farbach mają jak najszybciej odbijać lub pochłaniać światło. Może spróbuj dobrego bezbarwnego lakieru modelarskiego, podbarwionego minimalną ilością bejcy w proszku?
Może odrobinka pyłu Fe2o3?
Daj znać jak idą próby :)

G.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
carpetmonster 
Ryżowy

Pomógł: 4 razy
Wiek: 35
Dołączył: 18 Cze 2013
Posty: 474
Skąd: Wrocław
 #3  Wysłany: 2018-07-28, 12:46   

Ja używałem bezbarwnego matowego lakieru akrylowego. Kolor czy pigment osłabi działanie lumy bo gorzej przepuści światło. Jak chcesz vintage to możesz poeksperymentować z kawą. Odrobina mocnej kawy powinna lekko zabarwić lumę, kolor najpierw wypróbuj na czymś bezpiecznym.
 
 
baro 
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 231
Skąd: Francja
 #4  Wysłany: 2018-07-28, 14:10   

Generalnie modyfikuję/postarzam wszytkie moje maryny (bo maryna sterylna to nie maryna) i przemalowuję tarcze aerografem. Oto pierwsza. Jak na razie jestem w miarę zadowolony. Jest gradacja koloru, i efekt koła po środku oraz piegi. Na to lakier matowy w sprayu. MM wypełnione kredką woskową. Spód wypełniłem rezyną. Co wy sądzicie?
Na lumę czekam, bo zamówiłem od kolesia z HF, tak że eksperymenty będą jak dotrze. Myślę żeby lakier modelarski wymieszać z odrobiną curry i lumą. Taki mam plan hmmm

Ostatnio zmieniony przez baro 2018-07-28, 14:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #5  Wysłany: 2018-07-28, 16:44   

carpetmonster napisał/a:

Jak chcesz vintage to możesz poeksperymentować z kawą. Odrobina mocnej kawy powinna lekko zabarwić lumę, kolor najpierw wypróbuj na czymś bezpiecznym.


Kawa :shock:
To może być niegupie.


G.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
Kieszonkowe
Starszy Kulis

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 95
Skąd: Gdańsk
 #6  Wysłany: 2018-07-31, 07:51   

Z kolegą chemikiem swego czasu stworzyliśmy lumę wodorozpuszczalną. Dzięki temu można ją swobodnie zabarwiać wszelkimi barwnikami wodorozpuszczalnymi (tusze, ecoliny, akwarelki i.t.p). Dodatkową zaletą wodprozpusczalności jest to że jak coś nie wyjdzie to zawsze można zmyć nie niszcząc tarczy.



Normalnie luma w dzień jest koloru białego tu podbarwiona ecolinem na "vintage"

pozdrawiam
Roman
Ostatnio zmieniony przez Kieszonkowe 2018-07-31, 07:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Fazi 
Kulis Reloaded


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 65 razy
Wiek: 59
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 34994
Skąd: Polska Pd. B
 #7  Wysłany: 2018-07-31, 07:54   

baro, szacun cool - podoba mi się pifko pifko
_________________
Pozdrawiam
Krzysiek/Fazi64

____________________________________
...Ruski trollu - idi na ch.j...
 
 
Machu 
Klon Właściciela Pola Ryżowego
Duże jest piękne:D


Pomógł: 120 razy
Wiek: 37
Dołączył: 10 Maj 2011
Posty: 14302
Skąd: Gliwice
 #8  Wysłany: 2018-07-31, 09:40   

Jacek. napisał/a:
carpetmonster napisał/a:

Jak chcesz vintage to możesz poeksperymentować z kawą. Odrobina mocnej kawy powinna lekko zabarwić lumę, kolor najpierw wypróbuj na czymś bezpiecznym.


Kawa :shock:
To może być niegupie.


G.


Za czasów china-watches którys z kumotrów próbował postarzać tarcze mocząc w herbacie albo wypiekając w piekarniku :D
 
 
baro 
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 231
Skąd: Francja
 #9  Wysłany: 2018-07-31, 10:21   

Kieszonkowe, luma na załączonym przez ciebie gifie jest dokładnie tego koloru jaki szukam. Kupiłem kiedyś lume na eBay wodorozpuszczalna ale słabo świeci, i po nałożeniu wychodzi dość grubo, co w przypadku kanapki jest słabe bo tarcza jest za gruba i ciężko z montażem..
Mógłbyś przybliżyć czym jest ekolin?
 
 
Kieszonkowe
Starszy Kulis

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 95
Skąd: Gdańsk
 #10  Wysłany: 2018-07-31, 14:23   

baro napisał/a:
Kieszonkowe, luma na załączonym przez ciebie gifie jest dokładnie tego koloru jaki szukam. Kupiłem kiedyś lume na eBay wodorozpuszczalna ale słabo świeci, i po nałożeniu wychodzi dość grubo, co w przypadku kanapki jest słabe bo tarcza jest za gruba i ciężko z montażem..
Mógłbyś przybliżyć czym jest ekolin?


ekolin jest rodzajem tuszu/farbki produkowanej przez firmę "Talens" dostępnej w sklepach dla plastyków. Jest ona laserunkowa ale niestety jest ona na bazie wody dlatego można ją tylko mieszać z farbami wodnymi. Nie wiem co używałeś ale wszelkie dostępne lumy są mieszaniną proszku świecącego i spoiwa a to może być albo rozpuszczalnikowe łatwiejsze do zrobienia albo wodne. Spoiwo nie ma wpływu na grubość nakładanej warstwy. Grubość warstwy nałożonej lumy ma tylko wpływ na świecenie. Nasza luma świeci do 18 godzin.

Pozdrawiam
Roman
 
 
Erolek 
Właściciel Krajowego Kartelu Ryżowego


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 42 razy
Wiek: 46
Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 4525
Skąd: Dubland
 #11  Wysłany: 2018-07-31, 14:39   

Kieszonkowe napisał/a:

ekolin jest rodzajem tuszu/farbki produkowanej przez firmę "Talens" dostępnej w sklepach dla plastyków.


1. Ekolina, nie ekolin.
2. Farba akwarelowa w plynie.

Pozdrawiam
Eryk
_________________
We wrażeniu jakie wywieramy na innych, cena zegarka plasuje się tuż poniżej materiału z jakiego zrobione są nasze skarpetki.
 
 
Kieszonkowe
Starszy Kulis

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 08 Maj 2011
Posty: 95
Skąd: Gdańsk
 #12  Wysłany: 2018-07-31, 14:50   

Erolek napisał/a:
Kieszonkowe napisał/a:

ekolin jest rodzajem tuszu/farbki produkowanej przez firmę "Talens" dostępnej w sklepach dla plastyków.


1. Ekolina, nie ekolin.
2. Farba akwarelowa w plynie.

Pozdrawiam
Eryk


Dokładnie jeśli czepiamy się nazwy to "Ecoline"
natomiast w środowisku plastyków często używa się
polskiego ekolin ;)
 
 
Erolek 
Właściciel Krajowego Kartelu Ryżowego


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 42 razy
Wiek: 46
Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 4525
Skąd: Dubland
 #13  Wysłany: 2018-07-31, 15:29   

Kieszonkowe napisał/a:

Dokładnie jeśli czepiamy się nazwy to "Ecoline"
natomiast w środowisku plastyków często używa się
polskiego ekolin ;)


OK. Moze jakis regionalzm. Od co najmniej 35 lat uzywalem nazwy "ekolina". Z inna w Polsce sie nie spotkalem.

Pozdrawiam
Eryk
_________________
We wrażeniu jakie wywieramy na innych, cena zegarka plasuje się tuż poniżej materiału z jakiego zrobione są nasze skarpetki.
 
 
baro 
Sprzedawca Ryżu

Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 231
Skąd: Francja
 #14  Wysłany: 2018-07-31, 23:05   

Dzięki panowie. Nie ważne jak to się w Polsce nazywa bo ja we Francji mieszkam więc chyba będę miał problem z zakupem tego hmmm
 
 
Erolek 
Właściciel Krajowego Kartelu Ryżowego


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 42 razy
Wiek: 46
Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 4525
Skąd: Dubland
 #15  Wysłany: 2018-08-01, 09:17   

baro napisał/a:
Dzięki panowie. Nie ważne jak to się w Polsce nazywa bo ja we Francji mieszkam więc chyba będę miał problem z zakupem tego hmmm


Nie powinienes miec problemu.
Ja mieszkam w Irlandii i jest tutaj do kupienia:



Pozdrawiam
Eryk
_________________
We wrażeniu jakie wywieramy na innych, cena zegarka plasuje się tuż poniżej materiału z jakiego zrobione są nasze skarpetki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum