Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Rudolf
2010-09-04, 18:31
Niebieski medal z olimpiady w Vancouver, czyli Momentum M1
Autor Wiadomość
Blaz
[Usunięty]

 #1  Wysłany: 2010-02-26, 21:25   Niebieski medal z olimpiady w Vancouver, czyli Momentum M1

Podczas któregoś mojego grzebania w wus odnalazłem informację, że divery nieznanej mi kompletnie firmy St. Moritz są uznawane za jedne z najlepszych. Znalazłem nawet takie zestawienie:
1) UTS
2) Kobold
3) Marathon
4) Doxa
5) Baume & Mercier
6) Oris
7) Omega
8 Seiko
9) Rolex
10) Momentum (St. Moritz)

W innym St. Moritz, używający również nazwy Momentum, zamieniał się miejscami z Bernhardtem.

Wrzuciłem nazwę zegarka do wyszukiwarki na kizi i na gmt. Jak mogłem przypuszczać nic o tej firmie na tych forach nie było. :wink: Google dało taką oto odpowiedź:
http://www.st-moritz.com/

Firma St. Moritz powstała w Kanadzie w 1980 roku. Początkowo specjalizowała się w zegarkach sportowych i rynku fasion. Czyli trochę takie badziewko. Ale jednocześnie produkowali zegarki i części oem-owe dla kilku szwajcarskich firm, m.in. dla Breitlinga i Revue Thommen. To znaczy Kanadyjczycy tworzyli zegarki, a Breitling czy Revue Thommen sprzedawał je jako własne. Pewnie niektórzy talibowie będą teraz sprawdzać każdy model tych dwóch firm na okoliczność szwajcarskości, ale z drugiej strony Kanada to nie Turcja, więc sprawdzanie nie będzie aż tak zdecydowanie mocne. :wink:

Firma powoli zaczęła specjalizować się w diverach, aż od 1990 roku skupili się na jednej swojej linii diverów, nazwanej Momentum. I od tego notabene momentu te dwie nazwy zaczęto używać zamiennie. Obecnie nurki Momentum uznawane są za jedne z najlepszych wołów roboczych w dziedzinie zegarków dla nurka. Ja osobiście chciałem sobie sprawić model Shadow II:

Ale gdy przytrafiła się okazja nabycia za niską cenę modelu M1, to nie zastanawiałem się ani jednej chwili.

Linia M1 ma wiele kolorków, choć znaczna część tych kolorków przypada na linię damską. Jest również wersja "yellow lume dial", czyli z całą świecącą tarczą.




I oto przede mną jest. Zacznę od pudełka. Małe, zgrabne, ale mocne. Takie solidne etui na okulary, które możemy z łatwością zabrać w podróż.

Pierwsze wrażenie? Malutki, ale ciężki. :wink:

Szerokość: 43mm z koronką.
Od ucha do ucha: 46mm.
Szerokość paska: 18mm.
Grubość: 11mm.

Koperta bardzo dobrze leży na ręce. Sprawiają to dobrze wyprofilowane uszy. Mimo małej grubości tarcza osadzona jest dosyć nisko, co powoduje, że mamy wrażenie, że trzymamy zegarek znacznie grubszy. Szkło standardowo jest tego samego rodzaju co w Seiko, czyli hardlex crystal. Można za dodatkową opłatą dostać szkło szafirowe. Tarcza mająca wzory falliczne też trójwymiarowość potęguje. :wink:

Szkło jest osadzone niżej niż bezel, a jak bardzo to rozwiązanie jest praktyczne, przekonałem się, gdy miałem Monstera. Wskazówki są w niespotykanym kształcie, czyli ażurowym. Pełne są tylko groty wskazówek. Superluminova jest naniesiona na wskazówkach i indeksach. Mogę powiedzieć, że świeci może trochę słabiej niż w Seiko, ale mocniej i dłużej niż w Bernhardcie.

Cała koperta jest oczywiście stalowa. Jest również piaskowana, co ja akurat lubię bardzo, bo z kolei nie lubię jak zegarek błyszczy się jak psa... bling-bling. Koronka zakręcana, bezel 120-klikowy.

Jeśli chodzi o gumę, to z tego, co czytałem, mogłem się dowiedzieć, że guma Momentum jest jedną z najlepszych na świecie. Nie miałem porównania z innymi gumami oprócz tych standardowych, ale potwierdzam, że gumowy pasek od M1 jest wyjątkowo miękki, plastyczny, wygodny i na dodatek pachnie wanilią.

Minus: to jednak jest kwarc...
Podsumowując: Za półtora Parnisa dostajemy przyjemnego, poręcznego i wygodnego dwustumetrowego nurka, który spokojnie może zostać zegarkiem EDC. Bo garniturowcem też może być. :wink:







 
 
Arek
[Usunięty]

 #2  Wysłany: 2010-02-26, 21:33   

Muszę go sobie koniecznie obejrzeć, ale chyba na razie przegrywa u mnie z MDV-102, przynajmniej pod względem wizualnym. A ten Shadow to co toto?? Kwarcyk ili nie?? Drogi?? Wiela Parnisów za niego??
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #3  Wysłany: 2010-02-26, 21:39   

Shadow to też kwarc. :wink:
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #4  Wysłany: 2010-02-26, 21:47   

No masz, kwarcok zaczął mi się podobać :wink:
Blaz świetna recka, gratuluję nabytku i tradycyjnie zazdraszczam.
_________________
 
 
olej0070 
Kierownik Pola Ryżowego


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 2 razy
Wiek: 38
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1796
Skąd: Poznań
 #5  Wysłany: 2010-02-26, 22:06   

fajny.... fajny... :lol: ino kwarcok :wink:
dzieki za recenzje, a podponam pod pytanie Arka: wiela $$?? Może warto będzie przemyśleć jego przydatność :roll:
_________________
DOXA SUB 5000T CUSTOMER SERVICE STANDARD
http://www.chinawatches.p...p=182502#182502

"Lepiej częściowo mieć rację, niż całkowicie się mylić"

Pozdrawiam
Tomek (托梅克)
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #6  Wysłany: 2010-02-26, 22:30   

Momentum M1 to koszt 100 dolarów bez wysyłki. :wink:
 
 
jaro19591
Właściciel Pola Ryżowego
Burak Cukrowy


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 2144
Skąd: Sosnowiec
 #7  Wysłany: 2010-02-26, 22:38   

A czemu piszą na deklu "nie otwierać"?. Może w środku Parnis?
 
 
Blaz
[Usunięty]

 #8  Wysłany: 2010-02-26, 22:40   

Chodzi o to, że baterię wymieniają tylko w autoryzowanych serwisach ze względu na unikalność uszczelek. Zwyczajny bateryjkarz spieprzyłby robotę na 100 procent. :wink:
 
 
mpawel 
Kierownik Pola Ryżowego


Pomógł: 13 razy
Wiek: 36
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 1523
Skąd: Siedlce/Warszawa
 #9  Wysłany: 2010-02-26, 22:53   

bardzo fajny nurek, gratulacje
 
 
nick555
Klon Starszego Kulisa


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 61 razy
Wiek: 43
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 8911
Skąd: Bełsznica/Lublin
 #10  Wysłany: 2010-02-26, 22:54   

Całkiem niezły Łukaszu. Do mojej kolekcji kwarcowych diverów by się nadał. No i ten czarny Shadow też. Chyba będzie trzeba szukać.
 
 
Maxio



Pomógł: 28 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 11565
Skąd: Zielona Góra
 #11  Wysłany: 2010-02-26, 23:42   

...szkoda, że Shadow nie ma czarnej daty

...co do Twojego Momenta, to nie jest zły, ale jakiś super też nie. Nie wiem dlaczego, ale koperta i bezel wygląda jakoś tak "plastikowo".
...tak czy siak, niech się wygodnie nosi.



...Ps. może dlatego mi się nie bardzo podoba, bo nie lubię niebieskich zegarków
 
 
Kyle
Właściciel Pola Ryżowego

Pomógł: 9 razy
Wiek: 47
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 2296
 #12  Wysłany: 2010-02-26, 23:53   

kozacki zegarek. Świetne wskazówki IMHO. Słowem: gratki
 
 
Jash
[Usunięty]

 #13  Wysłany: 2010-02-27, 07:59   

Zegarek jest świetny. Do fantastyczności brakuje mu tylko mechanizmu. Szkoda, że same kwarce, bo mi się podoba :cry:
Kupowałeś w Kanadzie bezpośrednio, czy nie, bo znalazłem też jeden sklepik u angoli ?
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #14  Wysłany: 2010-02-27, 09:03   

Zdecydowana "okejka"!
Fajny zegar. Gdyby w środku coś cykało- już bym zanabywał!
 
 
kadarius 
Ojciec Założyciel
Towarzysz Isajew


Pomógł: 16 razy
Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 8157
Skąd: ZIEMIA OBIECANA
 #15  Wysłany: 2010-02-27, 10:24   

Pomijając mechanizm to zegarek bardzo OK ale niezbyt podchodzą mi indeksy i ażurowe wskazówki (szczególnie minutowa)
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum