Poszukaj na niej uszkodzeń - wizualnie różnią się na obu typach kopert. Pokaz fotki tej koperty w dziennym świetle - nie umiem tego opisac, ale jest różnica wizualna pomiędzy stalą a powłokami galwanicznymi.
Jesli masz trochę samozaparcia i czasu możesz domowym sposobem wyznaczyc getość materiału koperty
Stale nierdzewne maja zwykle ok. 7,8x g/cm^3 (a stale generalnie ~ 7,4-7,9), mosiądz bedzie miał w rejonie 8,5g/cm^3 (8,4-8,9). Dokładna gęstość zalezy od składu stopu.
Koperte można zważyć grzecznościowo u jubilera a jej objetość wyznaczyć w domu za pomocą szklanki wody i np. strzykawki z drobną podziałką. Róznica gestości (jub jak kto woli cięzaru właściwego) poszczególnych materiałów jest na tyle duża, że można zaniedbac inną gestośc powłoki galwanicznej na kopercie mosięznej. tylko wazymy suche a moczac pilnujemy by nie było banieczek powietrza. (Możesz to uznać za głupia metode pomiaru, ale przez dzisieciolecia właśnie ma podstawie objetości cieczy wlanej do cylindra wyznaczano jak modyfikować głowicę tego konkretnego silnika by go podrasować osiągajac zamierzony stopiń sprężania).
Już żartem:
Oczywiście jesli badania mają być bardzo pewne i nieniszczące mozna się też udac na najblizszą polibudę i zabiegać o badanie za pomoca np. spektrosku rentgenowskiego
Ostatnio zmieniony przez voli 2010-10-27, 03:31, w całości zmieniany 1 raz
Pies czy kot?: pies Pomógł: 7 razy Wiek: 55 Dołączył: 08 Sie 2010 Posty: 3281 Skąd: Bielsko-Biała
#4 Wysłany: 2010-10-27, 16:25
Koniec złudzeń,to nie stal ale dzięki za pomoc!
_________________ Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie.
Pies czy kot?: pies Pomógł: 11 razy Wiek: 77 Dołączył: 18 Cze 2010 Posty: 1873 Skąd: WOT
#5 Wysłany: 2010-10-28, 14:58
Mniej znaną częścią opowieści o Archimedesie, który goły biegał z krzykiem "Eureka!" jest, po co mu to w ogóle było. Otóż władcy Syrakuz (chyba) złotnik zrobił przepiękną koronę, która miała być wg jego zapewnień szczerozłota. Powstał problem, jak sprawdzić, czy złotnik nie dodał platyny (wtedy znacznie tańszej od złota, nawet nazwa "platina" znaczy "sreberko"!!), no i Archimedes wymyślił właśnie to - wrzucić koronę do wody, określić objętość, wrzucić taką samą objętość złotego złomu i porównać ciężar. Proste (dla nas)!
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach