Poprzedni temat «» Następny temat
Ot, szpindelek...
Autor Wiadomość
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #46  Wysłany: 2016-04-06, 19:33   

Mam takie wrażenie tylko gdy patrzę na samoloty czy śmigłowce. Szpindelki są OK :D

G.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #47  Wysłany: 2016-04-06, 19:38   

Muszę kiedyś dorwać jednego do "zabawy"... Rozebrać, naoliwić, złożyć ;)
Przy tym ręce mi się trzęsły jak go nakręcałem - a co dopiero spróbować go rozbierać... jeszcze bez powodu... brrrr...
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #48  Wysłany: 2016-04-06, 20:00   

Przy łańcuszku bym się chyba znieświeżył w hajdawery :)

G.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #49  Wysłany: 2016-04-06, 20:07   

Graham, bardzo miły człowiek z Anglii, z którym konsultowałem zakup (bo na anglikach się ni cholery nie znam i nie chciałem 'umoczyć') mówił mi, że one są bardzo proste w serwisowaniu. Trzeba tylko raz zrozumieć, o co chodzi z łańcuszkiem, bębnem i zapadkami (są dwie) i idzie jak z płatka.

Zapadka na bębnie spreżyny jest ponoć używana tylko podczas montażu, by częściowo naciągnąć sprężynę (tak aby nigdy nie rozkręciła się do zera, bo łańcuszek by spadł).
Resztę załatwia zapadka na kole ślimakowym (tak to się nazywa???). Poza tym - bułka z masłem ;)
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
 
 
Spam
[Usunięty]

 #50  Wysłany: 2016-04-06, 20:43   

...grubo pojechałeś z tym kokiem... zazdraszczam pifko pifko pifko
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #51  Wysłany: 2016-04-06, 21:09   

pmwas - z konstrukcja i działaniem nie mam problemu. Przeraża mnie sama "nicość" tego łańcuszka :)

Gbk.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #52  Wysłany: 2016-04-06, 21:11   

Tez mam takie wrażenie. Pełna moc przechodzi przez taki łańcuszek... Niewiarygodne :)

[ Dodano: 2016-04-06, 21:13 ]
Swoją drogą, nie moge wyrazić jak się cieszę ;)
Koleżanka ma takiego cudownego 2,5 rocznego dzieciaczka, to on się właśnie czasem tak cieszy :)
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
 
 
Spam
[Usunięty]

 #53  Wysłany: 2016-04-07, 20:53   

pmwas napisał/a:

Swoją drogą, nie moge wyrazić jak się cieszę ;)
Koleżanka ma takiego cudownego 2,5 rocznego dzieciaczka, to on się właśnie czasem tak cieszy :)


...ajhejtju :wkurzony:

pifko
 
 
pmwas 
Właściciel Pola Ryżowego
4-85


Pies czy kot?: kot
Pomógł: 9 razy
Wiek: 38
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2964
Skąd: Sosnowiec
 #54  Wysłany: 2016-04-10, 12:43   

Obiecałem fotorelację z wnętrza Rotherham'a. Tak to wygląda:



Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy nie mogłem wyjąc mechanizmu po przekręceniu śrub mocujących ;)
Odruchowo przekręciłem koronkę i mechanizm wypadł mi do ręki. Ot - taki ciekawy wałek :)
Wykończenia elementów pod tarczą - coś pięknego. Prazie wszystko z polerowanej stali, łącznie z oprawkami kamieni nakrywkowych.
Koło zapadkowe mocowane jest do bębna sprężyny bolcem, dla odmiany...



Ciekawe jest także rozwiazanie chybotki - koła są do niej przykręcone, co bardzo ułatwia montaż...
Bęben mia kiedyś mechanizm genewski, ale palec mechanizmu został (celowo lub nie) odłamany i pozostało po nim tylko wspomnienie...



Balans był juz omawiany. Włos ewidentnie kiedyś "dostał" śrubokrętem i ktoś wyprostował go na tyle, na ile sie dało. Niestety nie pracuje ładnie, nie rozwija się równo, ale wątpię bym mógł cokolwiek tu poprawić (a na pewno mogę za to sporo pogorszyć), zwłaszcza przy tak małej odległości między poszczególnymi zwojami. I tak nieźle, że zwoje chyba sie jednak nie dotykają podczas pracy...

Warto zauważyć niemal prostokątne mocowanie włosa na osi - ułatwia regulację...

Na zdjęciu zmieściła się jeszcze tarcza - ma ona trzy nóżki mocowane wkrętami w dolnej płycie mechanizmu - nic ciekawego...



Jeśli cokolwiek mi w tym mechanizmie nie przypadło do gustu, to fakt, że nie ma możliwości wyjęcia wychwytu bez zdemontowania głównej płyty - koło wychwytowe nie wyjdzie spod koła czwartego, ma za długi czop. Podobnie - po założeniu mostka wychwytu nie włożymy pod ten mostek czwartego koła. Zawsze trzeba rozmontować całość.



Montaż generalnie jest prosty i bez niespodzianek.
Ogólnie - fantastycznie zaprojektowany i wykończony mechanizm.
Brakuje mu tylko ślicznego, dużego kamienia w złotej oprawce w centralnym łożysku i byłby... rozmarzyłem się ;)
I tak jest cudeńko :)
_________________
Ну, погоди! :wkurzony:
 
 
Spam
[Usunięty]

 #55  Wysłany: 2016-04-10, 14:22   

...piękne jest to czego normalnie pod tarczą nie widać...
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #56  Wysłany: 2016-04-10, 16:42   

Bardzo mi się ten werk podoba.
Ładny jest swoją drogą, ale mnie uderza jego - jakby to rzec - brytyjskość techniczna.
Tu muszę wyjaśnić, że swego czasu przyszło mi zająć się brytyjskimi urządzeniami z lat 40 i 50, zawierającymi dużo mechaniki precyzyjnej. Patrzę na ten otwarty werk i widzę znajomy sposób myślenia o technice, znajome metody i ten charakterystyczne "antycypowanie" kłopotów w eksploatacji. Bardzo to różne od podejścia "kontynentalnego".
Nawet to twoje niezadowolenie z powodu niemożności zdjęcia wychwytu bez demontażu przekładni, też jest mi znajome. To konstruktor mówi nam: "Nie, młodzieńcze, nie będzie szybkiej partanki. Zrób to jak trzeba, sprzwdź wszystko dokładnie, a przy okazji oczyść i przesmaruj" :)

A tal bardziej do rzeczy: sprzęgnięcie wałka naciągu rzeczywiście frymuśne, ale celowe. Razem z długim i ułożyskowanym przedłużeniem i sztywną chybotką zapewne i po latach działa gładko jak sprzęgnik.
Na angielski wychwyt mogę patrzyć godzinami; trzeba ponyśleć o dobrym ujęciu na tapętę cool

Dzięki za fotoreportaż - to dużo lepsze niż telewizja :))


Gburek.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
jimmy 
Klon Sprzedawcy Ryżu

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 42 razy
Wiek: 43
Dołączył: 17 Mar 2013
Posty: 9239
Skąd: Piekło
 #57  Wysłany: 2016-04-10, 18:21   

Pmwas, fajnie się to ogląda. Dzięki.
_________________
Bądź dla siebie latarnią, która oświetla twą drogę i nie poszukuj światła poza sobą
 
 
diver
[Usunięty]

 #58  Wysłany: 2016-04-11, 14:51   

Pmwas super fotoreportaż pifko , widzę że poszedłeś na całość, ambitnie na pohybel ;)

Jacek. napisał/a:
konstruktor mówi nam: "Nie, młodzieńcze, nie będzie szybkiej partanki. Zrób to jak trzeba,


można to chyba (Jacek popraw mnie jeśli się mylę) za jedne z pierwszych ochron serwisowych uznać ( nie masz oprzyrządowania- nie naprawisz dobrze i szybko, a nawet jak ci sie uda to poświęcisz zbyt dużo czasu aby ci sie opłacało), no zdjąć płytę z 3 czy 4 kamieniami sie da, ale jak ją później złożyć i nic nie uszkodzić? metoda na smar zawodzi,
rozebrałem parę budzików to wiem :D
Ostatnio zmieniony przez diver 2016-04-11, 14:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek. 
Klon Właściciela Kilku Fabryk Ryżu
Sfermentowanego.


Pomógł: 99 razy
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 15379
Skąd: że by...
 #59  Wysłany: 2016-04-11, 15:28   

A bo ja wiem? Według mnie bardziej pasowałaby tu piękna opowieść prof. Sołtyka o hydroakumulatorze od Iskry ;)


Gbooom.
_________________
"We offer best solutions in search of a problem"
 
 
diver
[Usunięty]

 #60  Wysłany: 2016-04-11, 15:37   

Jacek. napisał/a:
A bo ja wiem? Według mnie bardziej pasowałaby tu piękna opowieść prof. Sołtyka o hydroakumulatorze od Iskry ;)


Gbooom.


no opowieść może byłaby ładniejsza zwłaszcza przy piwie, ale on urodził się później niż zegarek powstał, zresztą to mało ważne, hydroakumulator znany mi jest- we Wrocławiu był Hydral gdzie tajną produkcję robili ;) nic nie stoi na przeszkodzie abyś linka puścił :))
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum