Poprzedni temat «» Następny temat
Atlantic Worldmaster - czyszczenie indeksów
Autor Wiadomość
rafau 
Sprzedawca Ryżu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Mar 2014
Posty: 242
Skąd: Mazowsze
 #1  Wysłany: 2015-04-20, 22:26   Atlantic Worldmaster - czyszczenie indeksów

Drodzy Koledzy. Wpadł mi w ręce stary poczciwy Worldmaster, jednak stan tarczy i indeksów pozostawia sporo do życzenia. Tarczy ruszać nie będę bo ktoś wcześniej już zniszczył napisy na jej dolnej części (zmywane było chyba, częściowo rozpłynęła się kalkomania).

Indeksy są w stanie jak na ząłączonej fotce. Chcę zdjąć z nich ten ciemny nalot (patyna??). Próbowałem wacikiem z czystym izopropanolem, nie daje rady. I moje pytania. Czy te indeksy są może mosiężne? Jeśli tak to czy da coś zmywanie octem spirytusowym albo przeciwnie - roztworem sody?
A może lepiej zetrzeć je papierem 1000 i później spróbować przejechać CapeCodem? Wżery przy indeksach pewnie pozostaną, chociaż może podłubałbym igłą.
Tarczę traktuję jako ćwiczebną, nie będzie mi żal jeśli coś spierniczę i tak szukam innej na wymianę, jednak same bez daty są do kupienia.
Tak się sprawa przedstawia:

 
 
Narfas
Właściciel Pola Ryżowego


Pomógł: 24 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 2866
Skąd: Poznań
 #2  Wysłany: 2015-04-21, 21:53   

Zagadnienie znam mocno teoretycznie, ale nie powstrzyma mnie to przed wymądrzaniem się.
Na zdjęciu nie bardzo widać czy to indeksy nakładane, czy "wytłoczka". Jeśli to wytłoczka to tej pozłoty jest tam pewnie tyle co nic. Indeksy nakładane rokują lepiej.
O ile pamiętam to Podwapiński zaleca w takich przypadkach skórzany polerownik i tyle.
Kombinacje z kwasami i zasadami odradzam, bo zniszczysz okolice indeksów, a papier ścierny jedynie zdejmie resztę warstwy pozłoty. Moim zdaniem wybłyszczyć na ile się da skórzanym polerownikiem, okolice indeksów oczyścić na ile się da na sucho i tyle. Albo pełna renowacja.

pozdrawiam
Narfas
 
 
ALAMO 
Pijak i Złodziej



Pomógł: 181 razy
Wiek: 46
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 49277
Skąd: Vorpommern
 #3  Wysłany: 2015-04-22, 08:52   

Te tarcze sa tłoczone.
Potem się je malowało, a z wypukłych wytłoczonych indeksów ścierało farbę położoną i polerowało.
Musisz je normalnie wypolerować, z tym że to i tak ci pójdzie dalej i nie zlikwidujesz już tych wykwitów obok indeksów. To wychodzi utleniona baza tarczy.
Szczerze to nie wiem czy bym się za to brał bez renowacji całej tarczy hmmm
_________________
 
 
rafau 
Sprzedawca Ryżu


Pies czy kot?: pies
Pomógł: 2 razy
Wiek: 41
Dołączył: 13 Mar 2014
Posty: 242
Skąd: Mazowsze
 #4  Wysłany: 2015-04-22, 20:54   

Dzięki za Wasze opinie! Zatem spróbuję wypolerować, aby po prostu poprawić ich stan ogólny. Jak pisałem, patrząc na zegarek z normalnej odległości (sprawdzając godzinę po prostu), wżery nie są widoczne, ale wkurza barwa indeksów, ciemna patyna jakby. W wolnej chwili popróbuję i wrzucę efekt :)

[ Dodano: 2015-05-01, 22:58 ]
Koledzy, dzięki za wypowiedzi w tym przynudnawym topicu ;) Zrobiłem wczoraj tak: Papierkiem ściernym 1000 ostrożnie zdarłem rdzawe naloty z indeksów. Oczywiście je porysowałem, więc za Waszą radą posłużyłem się dremelem i skórą. Do tego dodatkowo na każdy indeks pasta samochodowa Tempo :) Wecowane były ostrożnie same indeksy, więc nie naruszyłem powłoki tarczy (i tak jest już zniszczona, taki zegarek kupiłem). Nie polerowałem na lustro, ale wyszło przyzwoicie i wyglądają o wiele lepiej niż poprzednio.
Naniosłem też nową lumę na miejsce starych kropek i wypełniłem wskazówki. Świeci pięknie na morski niebieski przez całą noc. Dałbym zielony jak w oryginale, ale czas świecenia połowę krótszy a ja budzę się w nocy (małe dzieciaki) i lubię zerknąć katory cias.
Na zdjęciu to ten niebieski z prawej strony.
Więcej fotek wrzucę jutro, może pojutrze, przedstawię jak indeksy wyszły. Dzisiaj już ciemno :) Dzięki za porady!
Za jakiś miesiąc będę miał nową tarczę do tego Worldmastera, tę traktuję jako ćwiczebną, jak wcześniej pisałem.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum