Poprzedni temat «» Następny temat
Smarowanie AsiaUnitasa. jak to zrobic samemu?
Autor Wiadomość
Korba 
Kierownik Pola Ryżowego

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 54
Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 1929
Skąd: Warszawa
 #1  Wysłany: 2010-04-20, 14:25   Smarowanie AsiaUnitasa. jak to zrobic samemu?

Jako że kumotrowie potwierdzili moje obawy o to, że AsianUnitasy w naszych chińskich watch'ach moga byc suche i nigdy nie widziały smaru czy oleju na swoje skośne oczy. A że zalażałoby mi żeby ich żywotnośc wydłużyc, więc pytam:
Czy jest możliwe nasmarowanie tego werku w warunkach domowych, nie będąc wyspecjalizowanym zegarmistrzem (ale mając pojęcie o mechanice i techniczną ''smykałkę'') bez użycia specjalistycznych narzędzi?
Jesli tak, to co, gdzie, czym, jak?
Może jakis tutorial w necie ktoś znalazł? Czy może lepiej się nie brac samemu za to, bo tylko sie pogorszy sprawę?
Nie chciałbym inwestowac w zegarmistrzowskie usługi, bo jak zamierzam miec kilka takich Unitasów, to droga impreza wyjdzie.
Poza tym do warszawskiego zegarmistrza ''markowego'' to troche z maryna iśc hmmm ... nie ten teges... a i drogo.
A ''niemarkowi'' to same papraki od pasków i baterii...
Dodam że mam dojścia do róznych smarów i olei uzywanych w mechanice precyzyjnej, wazelinowych, teflonowych, a jak czegos nie mam, to kumple załatwia ilośc ''zegarmistrzowską'' bez problemu.
Cóż robic, kumotry podpowiedzta.
Ostatnio zmieniony przez Korba 2010-04-20, 14:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Svedos 
Dobry Mod



Pomógł: 90 razy
Wiek: 62
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 31014
Skąd: Zielona Góra
 #2  Wysłany: 2010-04-20, 23:16   

Żeby nasmarować dobrze zegarek niestety trzeba go częściowo rozebrać, w zasadzie aby wszystko było zgodnie ze sztuką zegarmistrzowską to powinno się go rozebrać w "drobiazgi" umyć i w trakcie montażu nasmarować . Ale jak zegarek jest nowy to mycie możemy pominąć i wykonać tylko smarowanie bez całkowitego demontażu. Jednak i do tej czynności powinno się zdjąć wskazówki i tarczę, bez tego amatorskie smarowanie nie ma większego sensu. Pozostaje jeszcze kwestia smarowania łożysk balansu i z tym jest troszkę zabawy, jak ktoś wcześniej tego nie robił to raczej nie polecam, można sobie przypadkiem "załatwić" na "cacy" cały zegarek. Kiedyś na Kizi był cały temat poświęcony czyszczeniu i smarowaniu zegarków w warunkach amatorskich, polecam odszukać i przeczytać bo to pouczająca lektura.
_________________
 
 
Ritter
[Usunięty]

 #3  Wysłany: 2010-04-23, 00:19   

Jeśli masz smykałkę to dobrze. Nie mniej będą potrzebne narzędzia. Nie koniecznie te sprzedawane na Alledrogo w zestawie zegarmistrzowskim. Na początek trzeba zainwestować ~100zł na narzędzia i smary a potem to już z górki. Nie bierz się za "damki" czyli werki 20mm i mniejsze. Dobrą "rozbiegówką" są Ruhle. Do ich uruchomienia potrzeba mniejszych nakładów. 1 ostra pęseta, 1 lupa naoczna x5 lub x10, oliwa do maszyn, trochę oleju samochodowego, zestaw zaostrzonych śrubokrętów zegarmistrzowskich a właściwie jeden śrubokręt o średnicy 1.2mm, cienka igła do szycia by nakładać smary, trochę rozsądku, wolna sobota i...
 
 
Korba 
Kierownik Pola Ryżowego

Pies czy kot?: pies
Pomógł: 1 raz
Wiek: 54
Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 1929
Skąd: Warszawa
 #4  Wysłany: 2010-04-25, 23:44   

No dzięki dzieki. Do testów to mam moją komunijną Rakiete i prawie nieżywą 60 letnią Bulovę po babci. Ale to są własnie małe, 20 mm werki. Zagłębiłem sie troche w temat, pooglądałem filmiki na jutubie i takie samodzielne smarowanko to jednak nie w kij dmuchał... Chyba się sam nie podejmę. Za bardzo lubie moje zegarki...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Charcoal2 Theme © Zarron Media modified for Przemo by joli
Wersja mobilna forum